TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-11SB-LC
DTS24F21-11SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-11SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DTS24F21-11SB-LC.pdf
Availability of DTS24F21-11SB-LC
QUANTITY
DTS24F21-11SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-11SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-11SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-11SB-LC
Related LinksDTS24F21, DTS24F21-11SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-11SB-LC Details Description
Related parts for DTS24F21-11SB-LC
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CORD 18AWG 2COND 6' BLK SVT 105C datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 31.5MM datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" GOLD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LED COB CXA1310 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.91UF RADIAL datasheet.pdf