Vishay/Dale CMF5541K200FKR6
CMF5541K200FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5541K200FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5541K200FKR6.pdf
Availability of CMF5541K200FKR6
QUANTITY
CMF5541K200FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5541K200FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5541K200FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5541K200FKR6
Related LinksCMF5541, CMF5541K200FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5541K200FKR6 Details Description
Related parts for CMF5541K200FKR6
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 95.9A LFPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC AMP LOW NOISE AUTO RKE SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf