Vishay/Dale CMF5541R200DHR6
CMF5541R200DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5541R200DHR6
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5541R200DHR6.pdf
Availability of CMF5541R200DHR6
QUANTITY
CMF5541R200DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5541R200DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5541R200DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5541R200DHR6
Related LinksCMF5541, CMF5541R200DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5541R200DHR6 Details Description
Related parts for CMF5541R200DHR6
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC 2420 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 142K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 213 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN PIN IDC 10POS W/ FLANGE datasheet.pdf