Vishay/Dale CMF5541R200DHR6
CMF5541R200DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5541R200DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5541R200DHR6.pdf
Availability of CMF5541R200DHR6
QUANTITY
CMF5541R200DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5541R200DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5541R200DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)