Vishay/Dale CMF5542K200DHBF
CMF5542K200DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5542K200DHBF
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5542K200DHBF.pdf
Availability of CMF5542K200DHBF
QUANTITY
CMF5542K200DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5542K200DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5542K200DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5542K200DHBF
Related LinksCMF5542, CMF5542K200DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5542K200DHBF Details Description
Related parts for CMF5542K200DHBF
LEAD TEST XR-BANAPLG 60" SET/10 datasheet.pdf
IC FANOUT/BUFF DDR I/II 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 3A datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.94V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
RES SMD 14.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf