Vishay/Dale CMF5542K200FKEA70
CMF5542K200FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5542K200FKEA70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5542K200FKEA70.pdf
Availability of CMF5542K200FKEA70
QUANTITY
CMF5542K200FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5542K200FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF5542K200FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5542K200FKEA70
Related LinksCMF5542K, CMF5542K200FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5542K200FKEA70 Details Description
Related parts for CMF5542K200FKEA70
CONN SHV PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf