Vishay/Dale CMF5542K700BERE70
CMF5542K700BERE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5542K700BERE70
Brief Description
RES 42.7K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5542K700BERE70.pdf
Availability of CMF5542K700BERE70
QUANTITY
CMF5542K700BERE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5542K700BERE70
Internal Part NumberEIS-CMF5542K700BERE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5542K700BERE70
Related LinksCMF5542K, CMF5542K700BERE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5542K700BERE70 Details Description
Related parts for CMF5542K700BERE70
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 S STEEL 18MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR INCAND BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 759K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf