Vishay/Dale CMF5542R200DHR6
CMF5542R200DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5542R200DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5542R200DHR6.pdf
Availability of CMF5542R200DHR6
QUANTITY
CMF5542R200DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5542R200DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5542R200DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5542R200DHR6
Related LinksCMF5542, CMF5542R200DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5542R200DHR6 Details Description
Related parts for CMF5542R200DHR6
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 23POS R/A datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 120mA Backlight 10-MSOP datasheet.pdf
CRIMPER REPLACEMENT PART datasheet.pdf
CONN RCPT 180POS 3ROWS VERT GOLD datasheet.pdf