Vishay/Dale CMF5542R200FHEB
CMF5542R200FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5542R200FHEB
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5542R200FHEB.pdf
Availability of CMF5542R200FHEB
QUANTITY
CMF5542R200FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5542R200FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5542R200FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5542R200FHEB
Related LinksCMF5542, CMF5542R200FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5542R200FHEB Details Description
Related parts for CMF5542R200FHEB
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 456 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONN CAP (COVER) FOR TRB JACKS datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 8-Channel D/A Converter IC datasheet.pdf