Vicor Corporation V48A8T400BG3
V48A8T400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A8T400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8T400BG3.pdf
Availability of V48A8T400BG3
QUANTITY
V48A8T400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8T400BG3
Internal Part NumberEIS-V48A8T400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8T400BG3
Related LinksV48A8T, V48A8T400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8T400BG3 Details Description
Related parts for V48A8T400BG3
IC SUPERVISOR WATCHDOG LV SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf