Vishay/Dale CMF55430R00FKBF
CMF55430R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55430R00FKBF
Brief Description
RES 430 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55430R00FKBF.pdf
Availability of CMF55430R00FKBF
QUANTITY
CMF55430R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55430R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55430R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)430
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55430R00FKBF
Related LinksCMF5543, CMF55430R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55430R00FKBF Details Description
Related parts for CMF55430R00FKBF
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
T-COUPLE K L=35CM 4M datasheet.pdf
DGTL OSCOPE 250MHZ 36CH datasheet.pdf
RES 6.258K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 220POS datasheet.pdf