Vishay/Dale CMF55442K00FHR6
CMF55442K00FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55442K00FHR6
Brief Description
RES 442K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55442K00FHR6.pdf
Availability of CMF55442K00FHR6
QUANTITY
CMF55442K00FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55442K00FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55442K00FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55442K00FHR6
Related LinksCMF5544, CMF55442K00FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55442K00FHR6 Details Description
Related parts for CMF55442K00FHR6
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOTSWP 2.5V 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 8.7A 10.4 MOHM TH datasheet.pdf