Vishay/Dale CMF55442K00FKEK
CMF55442K00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55442K00FKEK
Brief Description
RES 442K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55442K00FKEK.pdf
Availability of CMF55442K00FKEK
QUANTITY
CMF55442K00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55442K00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF55442K00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55442K00FKEK
Related LinksCMF5544, CMF55442K00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55442K00FKEK Details Description
Related parts for CMF55442K00FKEK
FIXED IND 56UH 14.4A 19 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 4KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TOOL CRIMP MS3198-1 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 250VAC datasheet.pdf