Vishay/Dale CMF55442R00FKRE
CMF55442R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55442R00FKRE
Brief Description
RES 442 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55442R00FKRE.pdf
Availability of CMF55442R00FKRE
QUANTITY
CMF55442R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55442R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF55442R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55442R00FKRE
Related LinksCMF5544, CMF55442R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55442R00FKRE Details Description
Related parts for CMF55442R00FKRE
CONN HEADER RT/A .100 6POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 4A TO-225AA datasheet.pdf
MULTIGIG RT T1 .8" DC DF F-RGT datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf