Vishay/Dale CMF5544K200FEEB
CMF5544K200FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5544K200FEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5544K200FEEB.pdf
Availability of CMF5544K200FEEB
QUANTITY
CMF5544K200FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5544K200FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF5544K200FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5544K200FEEB
Related LinksCMF5544, CMF5544K200FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5544K200FEEB Details Description
Related parts for CMF5544K200FEEB
CONN CARDEDGE 50DL POS .125 GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 125MA SOT23A-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FEED START datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf