Vishay/Dale CMF55475K00BERE70
CMF55475K00BERE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55475K00BERE70
Brief Description
RES 475K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55475K00BERE70.pdf
Availability of CMF55475K00BERE70
QUANTITY
CMF55475K00BERE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55475K00BERE70
Internal Part NumberEIS-CMF55475K00BERE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55475K00BERE70
Related LinksCMF55475, CMF55475K00BERE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55475K00BERE70 Details Description
Related parts for CMF55475K00BERE70
CONN HEADER 31POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC CTRLR QPWM GRAPHICS 28TQFN datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 10A 6.4 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC SDRAM DDR2 32M X 16 84-FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf