Vishay/Beyschlag MCW0406MD2551BP100
MCW0406MD2551BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD2551BP100
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD2551BP100.pdf
Availability of MCW0406MD2551BP100
QUANTITY
MCW0406MD2551BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD2551BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD2551BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD2551BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD2551BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD2551BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD2551BP100
THERMISTOR NTC 25K OHM @ 25C datasheet.pdf
HSHRINK MARKER .5X2" YLW 500/RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf