Vishay/Dale CMF55475K00CEEA
CMF55475K00CEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55475K00CEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
CMF55475K00CEEA.pdf
Availability of CMF55475K00CEEA
QUANTITY
CMF55475K00CEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55475K00CEEA
Internal Part NumberEIS-CMF55475K00CEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55475K00CEEA
Related LinksCMF5547, CMF55475K00CEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55475K00CEEA Details Description
Related parts for CMF55475K00CEEA
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
IC FPGA 556 I/O 900FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 2POS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W STER 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS STR 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 38 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 132W datasheet.pdf