Vishay/Dale CMF55475K00FHEB
CMF55475K00FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55475K00FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55475K00FHEB.pdf
Availability of CMF55475K00FHEB
QUANTITY
CMF55475K00FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55475K00FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55475K00FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55475K00FHEB
Related LinksCMF5547, CMF55475K00FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55475K00FHEB Details Description
Related parts for CMF55475K00FHEB
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM PCB datasheet.pdf
RELAY REED SPST 250MA 12V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 17POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SGE1510-2-0570A-2000C datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 700VDC RADIAL5 datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
33UF 200V 11X38 85C AXI datasheet.pdf