Vishay/Dale CMF5547R000FKRE39
CMF5547R000FKRE39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5547R000FKRE39
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5547R000FKRE39.pdf
Availability of CMF5547R000FKRE39
QUANTITY
CMF5547R000FKRE39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5547R000FKRE39
Internal Part NumberEIS-CMF5547R000FKRE39
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5547R000FKRE39
Related LinksCMF5547R, CMF5547R000FKRE39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5547R000FKRE39 Details Description
Related parts for CMF5547R000FKRE39
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED ELARA STRIP II 6500K WHT 12" datasheet.pdf
UPM EXPANDED PIN ASSEMBLY datasheet.pdf
4500UF 25V 35X54 85C ST datasheet.pdf