AVX Corporation F910G337KNC
F910G337KNC picture photo
Mfg. Part Number
F910G337KNC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917
Datasheet Download
F910G337KNC.pdf
Availability of F910G337KNC
QUANTITY
F910G337KNC Order Process
Ship out your order
Specifications of F910G337KNC
Internal Part NumberEIS-F910G337KNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF91
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F910G337KNC
Related LinksF910G, F910G337KNC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F910G337KNC Details Description
Related parts for F910G337KNC
DIODE ARRAY GP 600V 56A D618SL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 7.6A 9.5 MOHM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8402 datasheet.pdf
RES SMD 3.09 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT PIN SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 16QFN datasheet.pdf