Vishay/Dale CMF55498K00BER6
CMF55498K00BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55498K00BER6
Brief Description
RES 498K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55498K00BER6.pdf
Availability of CMF55498K00BER6
QUANTITY
CMF55498K00BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55498K00BER6
Internal Part NumberEIS-CMF55498K00BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)498k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55498K00BER6
Related LinksCMF5549, CMF55498K00BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55498K00BER6 Details Description
Related parts for CMF55498K00BER6
FIXED IND 180UH 600MA 620 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 SQ WW datasheet.pdf
THYRISTOR PROG UNIJUNCT 40V TO92 datasheet.pdf