Vishay/Dale CMF55499K00FHEK
CMF55499K00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55499K00FHEK
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55499K00FHEK.pdf
Availability of CMF55499K00FHEK
QUANTITY
CMF55499K00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55499K00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55499K00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55499K00FHEK
Related LinksCMF5549, CMF55499K00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55499K00FHEK Details Description
Related parts for CMF55499K00FHEK
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC ST24B3 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY 10A 250V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 200W datasheet.pdf
HARDWARE 0.65MM 112-PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 930 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf