Vishay/Dale CMF55499K00FKBF
CMF55499K00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55499K00FKBF
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55499K00FKBF.pdf
Availability of CMF55499K00FKBF
QUANTITY
CMF55499K00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55499K00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55499K00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55499K00FKBF
Related LinksCMF5549, CMF55499K00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55499K00FKBF Details Description
Related parts for CMF55499K00FKBF
STRAIN RELIEF FOR 44POS PIN CONN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 149.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCEL XY-AXIS 50/20G 20SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M40 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
DIODE ZENER 9V 5W DO201 datasheet.pdf