Vishay/Dale CMF55499K00FKEB
CMF55499K00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55499K00FKEB
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55499K00FKEB.pdf
Availability of CMF55499K00FKEB
QUANTITY
CMF55499K00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55499K00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF55499K00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55499K00FKEB
Related LinksCMF5549, CMF55499K00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55499K00FKEB Details Description
Related parts for CMF55499K00FKEB
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .163 GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O20TSSOP datasheet.pdf
TOOL SMP INTERFACE LOCATOR TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 0.41A 6DFN datasheet.pdf