Vishay/Dale CMF55499R00DHEK
CMF55499R00DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55499R00DHEK
Brief Description
RES 499 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55499R00DHEK.pdf
Availability of CMF55499R00DHEK
QUANTITY
CMF55499R00DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55499R00DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55499R00DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55499R00DHEK
Related LinksCMF5549, CMF55499R00DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55499R00DHEK Details Description
Related parts for CMF55499R00DHEK
CONTACT SKT CRIMP 24-28AWG SILVR datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG13A/AF13/AFG13A datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12A PPAK CHIPFET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf