Vishay/Dale CMF5549K000FKRE
CMF5549K000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549K000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549K000FKRE.pdf
Availability of CMF5549K000FKRE
QUANTITY
CMF5549K000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549K000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5549K000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549K000FKRE
Related LinksCMF5549, CMF5549K000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549K000FKRE Details Description
Related parts for CMF5549K000FKRE
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
LAMP NEOP 220VAC RED BA 9SBASE datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.4A TO277A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 28AWG 100' datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf