Vishay/Dale CMF5549K900FHRE70
CMF5549K900FHRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549K900FHRE70
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549K900FHRE70.pdf
Availability of CMF5549K900FHRE70
QUANTITY
CMF5549K900FHRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549K900FHRE70
Internal Part NumberEIS-CMF5549K900FHRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549K900FHRE70
Related LinksCMF5549K, CMF5549K900FHRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549K900FHRE70 Details Description
Related parts for CMF5549K900FHRE70
TERMINAL BLOCK 3.5MM 9POS PCB datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 16X1 24SOIC datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
IC FET BUS SWCH 2BIT 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.18"L X 3.31"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA FSC datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf