TDK Corporation HF2430-242Y2R5-T01
HF2430-242Y2R5-T01 picture photo
Mfg. Part Number
HF2430-242Y2R5-T01
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
FILTER LINE 2.4MH 2.5A VERTICAL
Datasheet Download
HF2430-242Y2R5-T01.pdf
Availability of HF2430-242Y2R5-T01
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HF2430-242Y2R5-T01 Order Process
Ship out your order
Specifications of HF2430-242Y2R5-T01
Internal Part NumberEIS-HF2430-242Y2R5-T01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Dec/2013
Standard Package10
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesHF
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance2.4mH
Current2.5A
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Impedance-
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.024" L x 0.748" W (26.00mm x 19.00mm)
Height (Max)1.240" (31.50mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF2430-242Y2R5-T01
Related LinksHF2430-24, HF2430-242Y2R5-T01 Datasheet, TDK Corporation Distributor
HF2430-242Y2R5-T01 Details Description
Related parts for HF2430-242Y2R5-T01
RES ARRAY 7 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED BASED BIPIN T5 525NM 6V GRN datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 475MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf