Vishay/Dale CMF5549K900FKEA
CMF5549K900FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549K900FKEA
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549K900FKEA.pdf
Availability of CMF5549K900FKEA
QUANTITY
CMF5549K900FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549K900FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5549K900FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549K900FKEA
Related LinksCMF5549, CMF5549K900FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549K900FKEA Details Description
Related parts for CMF5549K900FKEA
Connector Quick Connect Receptacle 22-26 AWG 0.110" (2.79mm), 0.125" (3.18mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-15VOU datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2X8 POS DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf