Vishay/Dale CMF5549K900FKEB70
CMF5549K900FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549K900FKEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549K900FKEB70.pdf
Availability of CMF5549K900FKEB70
QUANTITY
CMF5549K900FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549K900FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5549K900FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549K900FKEB70
Related LinksCMF5549K, CMF5549K900FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549K900FKEB70 Details Description
Related parts for CMF5549K900FKEB70
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 27 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6DFN datasheet.pdf
IC LOAD SW HI SIDE P-CH 4DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf