Vishay/Dale CMF5549R900BHEK
CMF5549R900BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549R900BHEK
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549R900BHEK.pdf
Availability of CMF5549R900BHEK
QUANTITY
CMF5549R900BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549R900BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5549R900BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549R900BHEK
Related LinksCMF5549, CMF5549R900BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549R900BHEK Details Description
Related parts for CMF5549R900BHEK
RES SMD 280 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf
BOARD PROTOTYPE W/C8051F560 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf