Vicor Corporation V28A12T200BL
V28A12T200BL picture photo
Mfg. Part Number
V28A12T200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12T200BL.pdf
Availability of V28A12T200BL
QUANTITY
V28A12T200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12T200BL
Internal Part NumberEIS-V28A12T200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12T200BL
Related LinksV28A12, V28A12T200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12T200BL Details Description
Related parts for V28A12T200BL
IC MIXER 1.3-2.3GHZ UPCONV 16QFN datasheet.pdf
RES 12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC SEL/MUX 2-1 QUAD 3ST 16SOIC datasheet.pdf
PNEUM VALVE IN-LINE NON RETURN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf