Vishay/Dale RLR20C4750FRRSL
RLR20C4750FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4750FRRSL
Brief Description
RES 475 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4750FRRSL.pdf
Availability of RLR20C4750FRRSL
QUANTITY
RLR20C4750FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4750FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C4750FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4750FRRSL
Related LinksRLR20C4, RLR20C4750FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4750FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C4750FRRSL
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 430KHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
6+6 WAY MALE CRIMP L/BORE + JS datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 100C P 20" WHT JACKS NI datasheet.pdf