Vishay/Dale CMF554K0200BER6
CMF554K0200BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K0200BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K0200BER6.pdf
Availability of CMF554K0200BER6
QUANTITY
CMF554K0200BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K0200BER6
Internal Part NumberEIS-CMF554K0200BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K0200BER6
Related LinksCMF554K, CMF554K0200BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K0200BER6 Details Description
Related parts for CMF554K0200BER6
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 300MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD80 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf