Vishay/Dale CMF554K6400BER6
CMF554K6400BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K6400BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K6400BER6.pdf
Availability of CMF554K6400BER6
QUANTITY
CMF554K6400BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K6400BER6
Internal Part NumberEIS-CMF554K6400BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K6400BER6
Related LinksCMF554K, CMF554K6400BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K6400BER6 Details Description
Related parts for CMF554K6400BER6
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SLOW DBL PULS datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.100 T/H datasheet.pdf