Vishay/Dale CMF554K7000FLRE
CMF554K7000FLRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K7000FLRE
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K7000FLRE.pdf
Availability of CMF554K7000FLRE
QUANTITY
CMF554K7000FLRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K7000FLRE
Internal Part NumberEIS-CMF554K7000FLRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K7000FLRE
Related LinksCMF554K, CMF554K7000FLRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K7000FLRE Details Description
Related parts for CMF554K7000FLRE
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SNAP LOCK PIN 0.306" NYLON NRTL datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf