Vishay/Dale CMF554K8700FHRE
CMF554K8700FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K8700FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K8700FHRE.pdf
Availability of CMF554K8700FHRE
QUANTITY
CMF554K8700FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K8700FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF554K8700FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K8700FHRE
Related LinksCMF554K, CMF554K8700FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K8700FHRE Details Description
Related parts for CMF554K8700FHRE
RES SMD 1K OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
IC PWR MGMT FOR LI-ION SYS 32-QF datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.8VC SOD962 datasheet.pdf
TEN60 RA PLUG ASSY datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf