Pulse Electronics Corporation PE-1008CM150KTT
PE-1008CM150KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CM150KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 1A 90 MOHM SMD
Datasheet Download
PE-1008CM150KTT.pdf
Availability of PE-1008CM150KTT
QUANTITY
PE-1008CM150KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CM150KTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CM150KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008CM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance15nH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant3.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CM150KTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CM150KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CM150KTT Details Description
Related parts for PE-1008CM150KTT
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
TWEEZER FLAT 3.54" datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 32pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 16A TO263AC datasheet.pdf