Vishay/Dale CMF554K8700FKR6
CMF554K8700FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K8700FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K8700FKR6.pdf
Availability of CMF554K8700FKR6
QUANTITY
CMF554K8700FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K8700FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF554K8700FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K8700FKR6
Related LinksCMF554K, CMF554K8700FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K8700FKR6 Details Description
Related parts for CMF554K8700FKR6
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 2048X36 6-7NS 208-BGA datasheet.pdf
EVAL KIT MAX11131 datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
KIT EVAL ANTENNA 2.4GHZ SMA datasheet.pdf
RES 309K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf