Vishay/Dale CMF554K9900FERE
CMF554K9900FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K9900FERE
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K9900FERE.pdf
Availability of CMF554K9900FERE
QUANTITY
CMF554K9900FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K9900FERE
Internal Part NumberEIS-CMF554K9900FERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K9900FERE
Related LinksCMF554K, CMF554K9900FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K9900FERE Details Description
Related parts for CMF554K9900FERE
TRANSFR AUDIO 6K/24K 150/600 IMP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 4.2V 2A 12-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
TERM BLADE NON-GENDR TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
762 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf