Vishay/Dale CMF554M1200FKEB
CMF554M1200FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF554M1200FKEB
Brief Description
RES 4.12M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554M1200FKEB.pdf
Availability of CMF554M1200FKEB
QUANTITY
CMF554M1200FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554M1200FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF554M1200FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554M1200FKEB
Related LinksCMF554M, CMF554M1200FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554M1200FKEB Details Description
Related parts for CMF554M1200FKEB
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 30A TO-3 datasheet.pdf