Vishay/Dale CMF554M4000FKR6
CMF554M4000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554M4000FKR6
Brief Description
RES 4.4M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554M4000FKR6.pdf
Availability of CMF554M4000FKR6
QUANTITY
CMF554M4000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554M4000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF554M4000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554M4000FKR6
Related LinksCMF554M, CMF554M4000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554M4000FKR6 Details Description
Related parts for CMF554M4000FKR6
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY 3A 200-240 VAC datasheet.pdf
IC DGTL SW 256X256 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A MPG06 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 4A 200V datasheet.pdf