Vishay/Dale CMF554R2200FKRE
CMF554R2200FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF554R2200FKRE
Brief Description
RES 4.22 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554R2200FKRE.pdf
Availability of CMF554R2200FKRE
QUANTITY
CMF554R2200FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554R2200FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF554R2200FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554R2200FKRE
Related LinksCMF554R, CMF554R2200FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554R2200FKRE Details Description
Related parts for CMF554R2200FKRE
IDC CABLE - MSD60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 150MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
INDICATOR PANEL MOUNT 6MM YLW datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 50MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR RECT 2M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf