Vishay/Dale CMF554R7500FKEA
CMF554R7500FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF554R7500FKEA
Brief Description
RES 4.75 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554R7500FKEA.pdf
Availability of CMF554R7500FKEA
QUANTITY
CMF554R7500FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554R7500FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF554R7500FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554R7500FKEA
Related LinksCMF554R, CMF554R7500FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554R7500FKEA Details Description
Related parts for CMF554R7500FKEA
IC INVERTER HEX SCHM TRIG 14SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 120MA 5.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
TUBING SPIRAL WRAP WH 25' datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 12POS datasheet.pdf