Vishay/Dale CMF554R9900FLR6
CMF554R9900FLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554R9900FLR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554R9900FLR6.pdf
Availability of CMF554R9900FLR6
QUANTITY
CMF554R9900FLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554R9900FLR6
Internal Part NumberEIS-CMF554R9900FLR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554R9900FLR6
Related LinksCMF554R, CMF554R9900FLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554R9900FLR6 Details Description
Related parts for CMF554R9900FLR6
SCR PHASE CTRL MOD 800V 900A datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 208CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CABLE 18COND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC REG STEP UP 24-TQFN datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf