Vishay/Dale CMF55500R00BHEA
CMF55500R00BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55500R00BHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55500R00BHEA.pdf
Availability of CMF55500R00BHEA
QUANTITY
CMF55500R00BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55500R00BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55500R00BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55500R00BHEA
Related LinksCMF5550, CMF55500R00BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55500R00BHEA Details Description
Related parts for CMF55500R00BHEA
IC NETWORK PWR SW +48V 28-TSSOP datasheet.pdf
CABLE DSUB PLUG 25POS LEADS 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MINIFIT SR. R/A HDR 2CKT 1 MFBL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 140 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LATCH 25MA SIP-3L datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf