Yageo RL0603FR-070R51L
RL0603FR-070R51L picture photo
Mfg. Part Number
RL0603FR-070R51L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RL0603FR-070R51L.pdf
Availability of RL0603FR-070R51L
QUANTITY
RL0603FR-070R51L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0603FR-070R51L
Internal Part NumberEIS-RL0603FR-070R51L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0603FR-070R51L
Related LinksRL0603FR, RL0603FR-070R51L Datasheet, Yageo Distributor
RL0603FR-070R51L Details Description
Related parts for RL0603FR-070R51L
RES ARRAY 5 RES 12K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 399 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
SFP+ COPPER PATCH CABLE 10G - 2 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 BI-COLOR datasheet.pdf
28S-12P HPC POWER BLADE-INS datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
220UF 385V 25X50MM 85C 12000H datasheet.pdf