Vishay/Dale CMF5550K000FKRE
CMF5550K000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5550K000FKRE
Brief Description
RES 50K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5550K000FKRE.pdf
Availability of CMF5550K000FKRE
QUANTITY
CMF5550K000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5550K000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5550K000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5550K000FKRE
Related LinksCMF5550, CMF5550K000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5550K000FKRE Details Description
Related parts for CMF5550K000FKRE
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR HF/VHF/UHF M244 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf