Vishay/Dale CMF55511R00FKEA70
CMF55511R00FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55511R00FKEA70
Brief Description
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55511R00FKEA70.pdf
Availability of CMF55511R00FKEA70
QUANTITY
CMF55511R00FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55511R00FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF55511R00FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55511R00FKEA70
Related LinksCMF55511, CMF55511R00FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55511R00FKEA70 Details Description
Related parts for CMF55511R00FKEA70
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DGTL VIDEO 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TXRX 1511NM DFB ETH/OC-3 SFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf